NOVÝM JÓGUJÍCÍM ANEB KODEX JOGÍNA


Chcete-li se v jógovém sále cítit příjemně, pohodlně a v harmonii, snažte se prosím dodržovat následující pravidla:

- Na lekci přicházejte vždy o cca 10 minut před začátkem lekce, ať máte možnost se v klidu převléknout a připravit se tak na lekci, kterou jste si vybrali. Buďte prosím dochvilní. Příchod na lekci několik minut předem využijte ke zklidnění, relaxaci, popř. zahřátí. Jestliže se zpozdíte o pár minut a lekce již běží, vstupte tiše, usaďte se bez vyrušení ostatních.

Prosím upozorněte nás, pokud máte nějaký zdravotní problém, omezení či jste po operaci nebo těhotná!
- Do sálu vstupujte v tichosti, vědomi si vnitřního jasu a míru, který věnujete sobě i ostatním, povídání a sdílení si ponechte na závěr stejně jako případné dotazy.
- Zhruba 2 hodiny před jógou nedoporučuji jíst těžká, kořeněná a objemově větší jídla. Nedoporučuje se pít kávu a silný černý čaj, bezprostředně před lekcí.
- Pití při lekcích se nedoporučuje ve velkém objemu (výjimku tvoří přirozeně prenatální jóga, jóga pro děti a specifické případy dané např. onemocněním, intenzitou praxe nebo venkovní teplotou).
- Není vhodné, když přijdete naparfémovaní do sálu na cvičení. Vaše vůně nemusí každému vyhovovat, stejně jako je dobré si omýt chodidla, nebo si dát před cvičením sprchu.
- Před lekcí si vypněte mobilní telefon.
- Vyberte si lekci, která svojí náročností odpovídá Vašim možnostem tak, abyste si neublížili, necítili se „mimo“, nezdržovali druhé a lekci si užili. V případě, že jste začátečník a chcete se vyvarovat počátečních chyb, zvolte dle své finanční situace možnost individuální jógy. - Umístěte na zem svoji podložku čelem do středu kruhu. Není důležité mít místo okolo sebe, ale na své podložce. To je Váš prostor, jiný nepotřebujete. Stoupnete-li si na podložku, postavte se na přední okraj podložky, do kterého se vždy vracejte ze zadu. Pohyb je předozadní. Když upažíte a nemáte místo okolo sebe, není to žádný problém, nevytvoříte-li si ten problém sami. Je možné předpažit a účel bude stejný.
- Jóga se praktikuje naboso, v pohodlném oblečení umožňujícím pohyb. Lekce bývají zakončeny zpravidla relaxací a meditací, doporučuji vzít si s sebou do sálu mikinu a ponožky.
- Pro cvičení jógy si zvolte vhodné oblečení, které Vás nebude nijakým způsobem obtěžovat, škrtit. Nedbejte módních trendů a volte to, co je Vám samotným příjemné. Pokud cvičíte pravidelně, zvažte z hygienického hlediska koupi vlastní podložky. - O jakýchkoli zdravotních problémech nebo o svém těhotenství mne PŘED lekcí informujte. Recentní operace (vč. císařského řezu), které proběhly ve 3 posledních měsících je nutné oznámit mi předem. Totéž platí pro úrazy a závažnější změny zdravotního stavu nebo psychické kondice.
- V prvních třech dnech menstruace nedoporučuji ženám praktikovat obrácené pozice ani jógu samotnou vyjma meditace.
- Je běžné, že v průběhu fyzické praxe ásan provádím korekce cestou doteku. Pokud je vám tělesný kontakt nepříjemný, informujte mne předem.
- Potřebujete-li individuální konzultaci či radu, chcete-li mi cokoliv sdělit případně změnit, přijďte za mnou před či po hodině.
- Pokud z lekce potřebujete odejít dříve, informujte mne před lekcí.
- Cvičení jógy nás všechny učí respektovat druhé. Ne je pomlouvat, posmívat se jim, nebo řešit problémy, které nám nenáleží. Proto zkuste, když přijdete cvičit, svůj čas strávit v klidu a pohodě, i když třeba vždy nemusí být všechno v pořádku. Vzájemná komunikace s úctou a tolerancí vše vyřeší.
- Respektujte vždy svůj fyzický a psychický stav.
- Veškeré další pomůcky jsou k dispozici na místě (bloky, pásky, deky).
- Bezprostředně po lekcích jógy nedoporučuji sprchování. Studená nebo horká koupel může narušit vnitřní procesy nastartované praxí.

Děkuji, že tato pravidla respektujete